Bezpieczni w domu!
Wiecie już bardzo dobrze, że kilkanaście następnych dni spędzimy w domu. Na pewno jest to wyzwanie nie tylko dla Was. Spędźmy ten czas bezpiecznie i efektywnie. Tyle ciekawych rzeczy można robić w domu. Może uda Wam się odkryć nowe zdolności, zainteresowania, hobby? Szczerze Was namawiam do ich poszukiwania. W tym szczególnym czasie wspieramy akcję „# zostańwdomu”. Pamiętajcie jednak by:
- Kiedy jesteś sam/sama w domu zachowaj szczególną roztropność i uważność!
- zawsze zamykaj drzwi mieszkania.
- nie otwieraj OBCEMU,
- nie rozmawiaj i nie przekazuj informacji o bliskich,
- z wielką ostrożnością używaj sprzętu domowego.
- Nie spędzaj zbyt dużo czasu z komputerem/Internetem. Nie graj w ulubioną grę dłużej niż jedną godzinę. Dłuższe przebywanie przed komputerem grozi pogorszeniem wzroku, zaburzeniami koncentracji i problemami ze snem. Co gorsze, częste korzystanie z komputera może prowadzić do uzależnienia.
- Gdy czatujecie, używacie komunikatora internetowego, czy też udzielacie się na forach dyskusyjnych:
- Bądźcie dyskretni. Informacje, które publikujecie, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich. Nie wstawiajcie informacji lub obrazków, których nie chcecie udostępniać całemu światu. Uważajcie – mogą zostać przekazane dalej!
- Bądźcie anonimowi. Nie dzielcie się prywatnymi lub bardzo osobistymi informacjami. Nigdy nie zamieszczajcie lub wysyłajcie czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania was lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu).
- Zachowajcie dystans. Nie organizujcie spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci.
- Bądźcie szczerzy. Możliwe, że kusi was udawanie kogoś, kim nie jesteście. Pamiętajcie, że inni ludzie również mogą myśleć w ten sam sposób. Potrafią podawać się za kogoś, kim w rzeczywistości nie są.
- Bądźcie uprzejmi. Nie wdawajcie się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami. Jeśli ktośWas obraża, po prostu odejdźcie od komputera. Powiadomcie dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu. To ma być przede wszystkim zabawa, czyż nie?
- Uważajcie na wirusy. Nie otwierajcie, nie odpowiadajcie i nie przesyłajcie dalej e-maili, czy też wiadomości z komunikatora, jeśli nie znacie osoby wysyłającej i nie sprawdziliście zawartości programem antywirusowym. Może ona zawierać niebezpieczne oprogramowanie (takie jak spyware, czy wirusy), lub być obraźliwa.
- Zachowajcie bezpieczeństwo. Używajcie oprogramowania zabezpieczającego (np. skanerów antywirusowych). Upewnijcie się, że system operacyjny jest zaktualizowany i zabezpieczony na wypadek, gdyby e-mail nieumyślnie zainfekował wasz komputer.
- Zachowajcie prywatność. Nigdy nie udostępniajcie haseł lub podpowiedzi do nich.
- Bądźcie kreatywni. Upewnijcie się, że wasza tożsamość internetowa nie ujawnia żadnych osobistych informacji.
- Uważajcie. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdą, prawdopodobnie nią nie jest! Sprawdzajcie fakty, jeśli czegoś nie jesteście pewni.
Wasza mądrość i rozsądek to siła.
Barbara Pilarska