Cyberprzemoc oraz bezpieczne korzystanie z sieci
Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych. Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży. W Polsce doświadcza go ponad połowa młodych internautów!!! Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się m.in:
- wyzywanie, straszenie poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu,
- robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody,
- publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają,
- podszywanie się pod kogoś w Sieci.
Pomimo, że akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, to potrafią wyrządzać bardzo dużą krzywdę.
Stosowanie tej przemocy podlega karze.
Zapamiętaj!
Sprawca nie pozostaje anonimowy, a policja ma możliwość ustalenia z jakiego komputera i z jakiego telefonu wysyłane są e-maile lub smsy.
Przestępstwo w sieci nadal jest przestępstwem i może być karane prawem, tak jak w rzeczywistym świecie!
Cyberprzemoc to także straszenie, dokuczanie, szantażowanie, pisanie o kimś nieprawdziwych i paskudnych rzeczy w Internecie — to przestępstwo i grozi za nie kara!
- Żart nie jest już śmieszny, jeżeli kogoś krzywdzimy, a kara za to może być dotkliwa i prawdziwa.
- To nie prawda, że jesteśmy w sieci anonimowi– każdego można wyśledzić po IP komputera.
- Kłamstwo rozpowszechniane w sieci jest gorsze od tego w rzeczywistym świecie, ponieważ rozchodzi się szybko i trudno nad nim zapanować, nie wiadomo, kto je (i komu) prześle dalej (tak jak na poniższym schemacie).
- Przesyłanie dalej materiałów na czyjś temat czyni Was współwinnymi, z prawnego punktu widzenia– to współudział. Koniecznie poinformuj ofiarę o incydencie (może nie wiedzieć o ich istnieniu; kiedyś Ty możesz znaleźć się w podobnej sytuacji) i skasuj taką wiadomość. Poradź żeby poinformowała o fakcie rodziców.
- Za używanie niecenzuralnych słów (wulgaryzmów) można zostać czasowo lub na stałe usuniętym z gry lub forum.
Praktyczne porady dla młodych internautów
- Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.
- Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, nr tel. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
- Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
- Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
- Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary
- Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
- Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
- Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie zawsze podawaj ich źródło.
- Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami!!! Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.
- Uważaj na e-maile od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
- Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło pamiętaj, żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.
- Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu.
- Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, nr tel., informacji o rodzicach, itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.
- Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.
- Zadbaj o ukrycie przed obcymi swoich prawdziwych danych. Nie używaj w adresie poczty elektronicznej swojego imienia i nazwiska.
- Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami.
- W Sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Czy masz zainstalowane oprogramowanie antywirusowe? Wybierz je wspólnie z rodzicami i zainstalujcie odpowiedni program.
Chcecie wiedzieć więcej? Odwiedźcie strony:
www.dzieckowsieci.pl
www.saferinternet.pl
www.helpline.org.pl