Kartę rowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek 10 lat.

Przygotowania do egzaminu odbywają się na zajęciach z techniki ale niezbędne jest uczenie się samodzielne w domu.

Sprawdzenia kwalifikacji osoby ubiegającej się o kartę rowerową dokonuje nauczyciel techniki.

Warunkiem przystąpienia do egzaminu na kartę jest zgoda rodzica (prawnego opiekuna) i wychowawcy klasy w formie podpisu na arkuszu zaliczeń (załącznik jest dostępny na dole strony).

Zgoda rodziców jednocześnie jest deklaracją braku przeciwwskazań zdrowotnych do wydania karty rowerowej.

Uczeń, aby uzyskać kartę rowerową musi:

- uzyskać pozytywną opinię wychowawcy na podstawie obserwacji zachowań ucznia, uzyskać zgodę rodziców  (prawnych opiekunów) na wydanie  karty rowerowej,

- zaliczyć test (25 pytań) sprawdzający wiadomości teoretyczne z przepisów ruchu drogowego na 80% poprawnych odpowiedzi,

- wykazać się umiejętnościami praktycznymi z zakresu jazdy na rowerze z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego,

- znać zasady obsługi technicznej roweru,

- przejść szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej,

- oddać arkusz zaliczeń ubiegającego się o kartę rowerową oraz  zdjęcie  legitymacyjne nauczycielowi techniki.

Egzamin teoretyczny odbywa się na komputerach w szkole w formie testu wyboru np:. na stronie https://kartarowerowa.net

Uczeń ma prawo 3 x  przystapić do testu ale tylko w wyznaczonym czasie przeznaczonym na egzamin teoretyczny a wyznaczonym przez nauczyciela techniki a w przypadku niepowodzenia w kolejnym roku szkolnym.

Egzamin praktyczny polega na wykonaniu następujących zadań egzaminacyjnych:

- przygotowanie do jazdy własnego roweru  (rower powinien być odpowiednio wyposażony),

- ruszanie z miejsca na płaskim terenie,

- jazda do przodu po prostej i łukach,

- jazda po łukach w kształcie cyfry 8, tzw. „ósemka”

- hamowanie i zatrzymanie pojazdu w określonych miejscach,

- właściwe reagowanie na znaki i sygnały drogowe.

Sprawdzian umiejętności praktycznych odbywać się będzie w wyznaczonym terminie (maj –  czerwiec) na odpowiednio przygotowanym boisku szkolnym/ placu manewrowym.

W celu uzyskania karty rowerowej:

- uczeń składa wypełniony arkusz wraz ze zdjęciem u nauczyciela zajęć technicznych,

- nauczyciel przekazuje arkusze, zdjęcia opisane danymi ucznia oraz listę uczniów,  którzy spełnili wymagania uzyskania karty rowerowej  do sekretariatu szkoły.

- dyrektor szkoły, na podstawie wypełnionego arkusza zaliczeń, wydaje uczniom karty rowerowe,

- szkoła prowadzi rejestr wydanych kart, który przechowywany jest w szkole do czasu osiągnięcia przez  ucznia  18 lat,

- w przypadku zgubienia karty uczeń składa w sekretariacie szkoły podanie z prośbą o wydanie duplikatu.

Praktyczna i teoretyczna nauka oraz ćwiczenia jazdy rowerem prowadzone są indywidualnie  przez uczniów i ich rodziców.

Uczeń, który nie zaliczy testu lub części praktycznej, może zdawać egzaminy w następnym roku szkolnym (na pisemną prośbę rodziców).

Szczegółowe terminy i dodatkowe informację zostaną przesłane do rodziców poprzez e-dziennik na poczatku II semestru każdego roku szkolnego.

A.M.

Arkusz zaliczeń do pobrania